ABC drobiu

Drób jest OK!

Drób jest najchętniej kupowanym i spożywanym rodzajem mięsa w Polsce - według ostatnich dostępnych danych, statystyczny Polak zjada rocznie ponad 27 kilogramów mięsa drobiowego. Konsumenci doceniają nie tylko jego walory smakowe, ale przede wszystkim szybkość i łatwość przygotowania. 

A to nie jedyne jego zalety!

Drób to zdrowie

Mięso drobiowe obecne w diecie stanowi źródło pełnowartościowego białka. Znajdują się w nim także witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, B12) i witaminy A, D oraz E. Ponadto, drób zawiera dobrze przyswajalne żelazo hemowe, mangan, cynk, miedź oraz naturalne przeciwutleniacze. Co więcej, z uwagi na niższą zawartość tłuszczu, mięso drobiowe zawiera mniej szkodliwego dla zdrowia cholesterolu.

Dobry dla aktywnych

W porównaniu do mięsa czerwonego (wieprzowego i wołowego), mięso drobiowe charakteryzuje się dużo niższą zawartością tłuszczu, a przez to mniejszą wartością energetyczną. 

Drób powinien znaleźć się w jadłospisie osób prowadzących aktywny tryb życia. Ten rodzaj mięsa jest jedną z głównych pozycji w dietach sportowców, którzy w ten sposób dostarczają swojemu organizmowi białko, zawierające aminokwasy budujące mięśnie.

Zadbaj o swój organizm

Mięso drobiowe jest lekkostrawne, a jednocześnie bardzo odżywcze, dlatego zaleca się je wszystkim, którzy mają wrażliwy przewód pokarmowy i problemy trawienne. Z tego samego powodu delikatne, chude dania z drobiem to jeden z pierwszych wyborów rodziców w karmieniu dzieci już od 6. miesiąca życia.

Drób polecany jest także seniorom czy też osobom przechodzącym rekonwalescencję po zabiegach i długim leczeniu, jako źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają pracę serca i działanie układu krążenia oraz cynku, który wzmacnia odporność. 

Antybiotyki i hormony? To mit!

Wbrew stereotypom, mięso drobiowe dostępne w Polsce jest pozbawione hormonów oraz antybiotyków, gdyż podlega szczegółowym kontrolom i stałemu nadzorowi. Polskie i unijne przepisy są tak restrykcyjne, że gwarantują najlepszą jakość mięsa i bezpieczeństwo konsumentów.